FEDERALNO MINISTARSTVO OBRTNIČKA KOMORA OBRTNIČKA KOMORA
RAZVOJA PODUZETNIŠTVA I OBRTA FEDERACIJA BIH SBK/KSB
Okrugli stol "Barkod: Izazovi i problemi u označavanju proizvoda na prodajnim mjestima" koji se organizira u okviru projekta Programa utroška sredstava Tekućih transfera neprofitnim organizacijama – Projekat 3 „Poticaj komorama“ Federalnog ministarstva razvoja poduzetništva i obrta, a koji se implementira od strane Obrtničke komore Federacije Bosne i Hercegovine i Obrtničke komore SBK/KSB održan je jučer Kreševu.
Na samom početku Okruglog stola sudioicima se obratila predsjednica Obrtničke komore Srednjobosanskog kantna/županije Dijana Biletić s pozdravnim rječima i željom za uspješan rad na okruglom stolu. Nakon čega se obratio Predsjednik Obrtničke komore Federacije Bosne i Hercegovine Željko Babić koji je na samom početku još jednom izrazio sućut i žaljenje za svim nastradalim u poplavama koje su zahvatile našu zemlju, te obrtnicima koji su pretrpili štete u poplavama, te nadu da će obrtnici koji su zahvaćeni poplavama što prije biti u mogućnosti nastaviti rad.
Ovaj događaj okupio je veliki broj obrtnika, predstavnike obrtničkih komora i drugih nadležnih institucija koji su imali priliku da se upoznaju sa izazovima i problemima vezanim za barkodove na proizvodima, kao i mogućim rješenjima.
Adi Turković, Direktor GS1 Bosne i Hercegovine je potom govorio o najčešćim problemima sa barkodovima na prodajnim mjestima. Obrtnici su imali priliku čuti o tehničkim izazovima poput nepravilnog štampanja barkodova, neprikladnih boja, veličine i pozicioniranja, koji često dovode do neispravnosti i nečitljivosti barkodova na prodajnim mjestima. Turković je naglasio da su ovakvi problemi relativno jednostavni za rješavanje, ali zahtijevaju poznavanje i pridržavanje GS1 standarda. Također je prezentirao i kada i pod kojim uslovima barkod na proizvodima treba biti zamijenjen.
Nevena Kravec-Stevanović, Rukovodilac finansija i marketinga u GS1 Bosne i Hercegovine, predstavila je osnovne informacije o GS1 organizaciji, standardima i prednostima članstva. Istakla je da je GS1 neutralna, globalna platforma za saradnju koja okuplja lidere iz industrije, vlade, regulatore, akademsku zajednicu i udruženja kako bi razvili rješenja zasnovana na standardima za izazove u razmjeni podataka. GS1 djeluje kroz 118 lokalnih članica organizacija, okupljajući preko dva miliona kompanija korisnika, te omogućava 10 milijardi transakcija dnevno. GS1 barkodovi su najrasprostranjeniji standard u svijetu. Obrtnici su dobili detaljan uvid u proces pristupanja GS1 mreži, uključujući troškove i benefite, a posebna pažnja posvećena je važnosti barkoda 387, koji predstavlja identifikator proizvoda iz Bosne i Hercegovine. Nevena je također istaknula besplatni softver „GS1 Activate” koji GS1 nudi svojim članicama, a koji omogućava jednostavno upravljanje podacima o proizvodima.
U praktičnom dijelu okruglog stola, Haris Poturković, Viši stručni saradnik GS1 Bosne i Hercegovine je vodio radionicu na kojoj su učesnici imali priliku vidjeti ali i testirati ispravnost barkodova na svojim proizvodima uz pomoć verifikatora. Svaka kompanija koja je donijela proizvod za testiranje imala je priliku dobiti ocjene o kvalitetu barkoda, te su tokom procesa dobijeni savjeti o pravilnom postavljanju barkodova u odnosu na ambalažu proizvoda. Pored toga, učesnicima je predstavljena nova generacija barkodova – QR kodovi, te njihova uloga u povezivanju proizvoda sa digitalnim platformama, poput web stranica i društvenih mreža.
Okrugli stol završio je aktivnom diskusijom i razmjenom mišljenja, gdje su obrtnici postavljali pitanja vezana za specifične probleme sa kojima se suočavaju. Stručnjaci iz GS1 Bosne i Hercegovine dali su praktične savjete kako bi se poboljšala efikasnost označavanja proizvoda i smanjili problemi u maloprodaji. U neformalnom djelu obrtnici i prisutni imali su priliku razmjeniti svoja iskustva obrtništva i povezivanja.