Kako otvoriti obrt?

Da bi se  mogao otvorit Obrt moraju se ispunjavati sljedeći uvjeti:

1. OPĆI UVJETI OBAVLJANJA OBRTA

Fizičko lice, u skladu s Zakonom o obrtu i srodnim djelatnostima (Sl. novine FBIH broj 75 od 22.09.2021) može obavljati obrt u osnovnom, dopunskom i dodatnom zanimanju ako ispunjava sljedeće opće uvjete:

- Da je državljanin Bosne i Hercegovine;

- Da je poslovno sposoban;

- Da mu pravomoćnom sudskom presudom, Rješenjem o prekršaju ili upravnim aktom nije izrečena zaštitna mjera zabrane obavljanja privrede djelatnosti, dok ta mjera traje.

Izuzetno od navedenog strani državljanin može obavljati obrt ukoliko posjeduje važeće odobrenje u skladu s Zakonom o zapošljavanju stranaca u Bosni i Hercegovini.

2. POSEBNI UVJETI OBAVLJANJA OBRTA

Fizičko lice, u skladu s Zakonom o obrtu i srodnim djelatnostima (Sl. novine FBIH broj 75 od 22.09.2021) može obavljati obrt  ako su ispunjeni posebni uvjeti:

- Ako je posebnim Kantonalnim/Županijskim propisom za obavljanje određene djelatnosti propisano obavezno posjedovanje odgovarajuće stručne spreme, fizičko lice može obavljati obrt u osnovnom, dopunskom ili dodatnom zanimanju ako pored ispunjena općih uvjeta ispunjava i poseban uvjet u pogledu stručne spreme.

 - Ako su Kantonalnim/Županijskim propisom za obavljanje određene djelatnost propisani zdravstveni uvjeti, fizičko lice može obavljati obrt ako pored ispunjenja općih uvjeta ispunjava i posebne zdravstvene uvjete

- Fizičko lice – izumitelj, može obavljati obrt ako pored općih uvjeta ispunjava uvjet ostvarenog patentnog prava na patentirani proizvod ili je vlasnik industrijske svojine.

- Fizičko lice koje ispunjava opće uvjete, a ne ispunjava posebne uvjete, može obavljati obrt, ako na tim poslovima zaposli voditelja obrta koj udovoljava tim uvjetima.

- Obrte mogu obavljati i lica sa odgovarajućom stručnom spremom višeg stepena od propisanog u skladu s odredbom Člana 6.  Stava 1.  Zakon o obrtu i srodnim djelatnostima (Odlukom Ministra nadležnog za obrazovanje, nakon pribavljenog mišljena Ministra nadležnog obrt određuje se koja je to odgovarajuća stručna sprema).

Osnivanje i podjela Obrta:

1. OSNIVANJE OBRTA

- Postupak za osnivanje Obrta fizičko lice pokreće podnošenjem Zahtjeva nadležnom organu (Službi u Općini), koji isti sprovodi kroz Obrtni registar;

- Ako lice želi obavljati obrt u vanjskotrgovinskom poslovanju to je dužno navesti  u Zahtjevu;

- Ako su za obavljanje obrta propisani minimalni uvjeti fizičko lice je dužno uz Zahtjev priložiti i ovjerenu pisanu Izjavu kojom potvrđuje ispunjenost tih uvjeta;

- Za djelatnosti koje su regulirane posebnim Kantonalnim/Županijskim propisima, a mogu se obavljati kao Obrt, fizičko lice uz Zahtjev podnosi i druge dokaze u skladu s tim propisima;

- Rješenje kojim se odobrava obavljanje obrta nadležni organ donosi u roku od sedam dana od  dana podnošenja urednog Zahtjeva;

- Na Rješenje se može izjaviti žalba u roku od 8 dana od dostavljanja Rješenja;

- Nadleženi organ Rješenje upisuje u Obrtni registar te nakon 3 dana dostavlja svim nadležnim organima;

-  Nakon izdavanja Rješenja o obavljanju obrta, pribavlja se ID broj ( Kantonalni porezni Ured u Travniku) Rješenje o klasifikaciji djelatnost ( Ured za statistiku u Travniku) te ukoliko se bavi vanjskotrgovinskom djelatnošću u Carinski broj (UIO), otvara se račun u banci (ukoliko je zakonski potreban Obrtu) te se kupuje fiskalni uređaj, (ukoliko Obrt podliježe fiskalizaciji).

- Za izdavanje Rješenja o obavljanju Obrta, kao i Izmjene Rješenja plaća se taksa Općini gdje se nalazi sjedište Obrta.

2. PRESTANAK OBRTA

Obrtnik može privremeno obustaviti obavljanje Obrta u trajanju do jedne godine, o čemu psimenim putem obavještava nadležni organ najkasnije 7 dana od dana obustave, ( izuzetno privremena obustava može trajati najduže 3 godine u slučaju bolesti ili nastupa više sile, kad koristi porodiljski dopust do navršene treće godine života djeteta). Privremenu obustavu nadležni organ utvrđuje Rješenjem i Obrtnik za vrijeme trajanja privremene obustave ne smije obavljat obrt, o ponovnom početku obavljanja Obrta dužan je obavjestiti nadležni organ najkasnije u roku 8 dana prije isteka privremene obustave

Prestanak obavljanja obrta odjavom Obrtnik čini podnošenjem Zahtjeva za brisanje iz evidencije aktivnih obrta nadležnom organu koji je dužan  donjeti Rješenje  koijm se utvrđuje prestanak obavljanja obrta i brisanje iz  evidencije aktivnih obrta.

PRESTANAK OBRTA PO SILI ZAKONA

Nadležni organ utvrđuje Rješenjem prestanak obavljanja obrta po sili zakona ako je ispunjen jedan od sljedećih uvjeta:

- Ako Obrtnik na obavlja dopunsko zanimanje u skladu s odredbama Člana 7 Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima;

- Ako Obrtnik ne obavlja obrt kao dodatno zanimanje u skladu s Članom 8. Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima;

- Smrću obrtnika ako se obavljanje Obrta ne nastavi od strane nasljednika u skladu s Članom 29. i Članom 30. Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima

- Gubitkom poslovne sposobnosti Obrtnika ako se obavljanje posla ne nastavi u skladu s Članom 32. Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima;

- Ako Obrtnik ne započne obavljati obrt u roku od 30 dana od dana konačnosti Rješenja kojim se odobrava obavljanje Obrta u skladu s Članom 17. Stav 1 Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima;

- Ako je pravomoćnom Odlukom Obrtniku izrečena zaštitna mjera zabrane obavljanje obrta za vrijeme dok ta mjera traje;

- Ako je Obrtnik suprotno članu 35. Stav 1 Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima obustavi obavljanje obrta u trajanju dužem od jedne godine, odnosno suprotno Članu 35. Stavu 2 i 3 navedenog Zakona  obustavi obavljanje obrta u trajanju dužem od 3 godine;

- Danom stupanje na izdržavanje kazne, ako obrtnik bude pravomoćnom presudom osuđen na kaznu zatvora u trajanju dužem od šest mjeseci, a nije zaposlio voditelja obrta u skladu s Članom 22 Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima;

- Ako se utvrdi da Obrtnik ne ispunjava uvjete iz Članova 5,6 i 10 Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima;

-  Ako Obrtnik ne uskladi poslovanje u skladu s Članom 82 Stav 1 Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima;

-  Ako nadležni organ utvrdi da je Obrtniku izdano Rješenja kojim se odobrava obavljanje obrta na osnovu lažnih isprava;

- Na osnovu Zahtjeva Porezne Uprave Federacije BIH, kad se utvrdi da obrtnik koji nije privremeno obustavio obavljanje obrta, duže od 6 mjeseci ne ostvaruje prihod niti rashod od obrta, nakon što  PU FBIH provjeri razloge neostavarivanja prihoda.

- Na osnovu Zahtjeva PU FBIH kada se utvrdi da Obrtnik u posljednjih 6 mjeseci odnosno duže od 6 mjeeci ne obračunava i ne plaća porezne obaveze.

3. OSNOVNO I DOPUNSKO ZANIMANJE

Fizičko lice koja ispunjava uvjete i nema zasnovan radni odnos može obavljati Obrt kao osnovno zanimanje

Fizičko lice koja ispunjava uvjete i ima zasnovan radni odnos može obavljati Obrt kao dopunsko zanimanje isključivo samostalnim radom i to najduže 20 sati tjedno.

Fizičko lice koje ispunjava opće uvjete  i koje je ostvarilo pravo na penziju/mirovinu, može obavljati obrt kao dopunsko zanimanje.

4. DODATNO ZANIMANJE

Fizičko lice koje ispunjava opće uvjete i ima zasnovan radni odnos ili je ostvarilo pravo na penziju/mirovinu može obavljati obrt kao dodatno zanimanje isključivo putem voditelja obrta, koji mora biti u radnom odnosu kod vlasnika obrta i ispunjavati opće i posebne uvjete.

5.  SEZONSKO OBAVLJANJE POSLA

Obrti se mogu obavljati sezonski najduže 9 (devet) mjeseci u toku jedne kalendarske godine.

Sezonsko obavljanje obrt upisuje se u Obrtni registar.

Popis obrta koji se mogu obavljati sezonski i uvjete za njihovo obavljanje propisuje Minstar na prijedlog Kantonalnih/Županijskih ministarstava nadležnih za oblast Obrtništva.

6. STARI I TRADICIONALNI ZANATI

Stari i tradicionalni zanati su obrti za koje je potrebno posebno poznavanje zanatskih vještina u obavljanju djelatnosti i koje se obavljaju pretežnim udjelom ručnog rada.

7. DOMAĆA RADINOST

Domaća radinost je djelatnost izrade i dorade predmeta kod kojih preovladava ručni rad i usluge u domaćinstvu. 

8. SRODNE DJELATNOSTI

Srodne djelatnosti su sve registrirane privredne i druge djelatnosti koje obavljaju fizička lica prema pravilima obavljanje obrta, a koje se ne smatraju obrtom, uključujući i djelatnosti definirane propisima iz oblasti poljoprivrede.

Za otvaranje Obrta obavezno je ispunjavanje minimalnih uvjeta

MINIMALNI UVJETI

Obrt se može obavljati u stambenim i poslovim prostorijama, kao i izvan poslovnih i stambenih prostorija pod uvjetima i za djelatnosti koje pravilnikom propisuje Ministar na prijedlog Kantonalnih/Županijskih ministarstava nadležnih za oblast obrtništva.

Obrt se obavlja pod određenim uvjetima u pogledu uređenja i opreme poslovnog prostora, kao i drugim uvjetima propisanim Zakonom i obrtu i srodnim djelatnostima.

Prostor i oprema za obavljanje obrta, osim minimalnih uvjeta, moraju udovoljavati i propisima o tehničkoj opremljenosti, zaštiti na radu, zaštiti okoliša, zaštiti od buke, zdravstvenim i sanitarnim uvjetima, te drugim propisima koji se odnose na obavljanje određene privrede djelatnosti što Ministar propisuje Pravilnikom.

logo